Schaeffler Automotive Aftermarket'in yeni montaj ve ambalajlama merkezinin inşaatı başladı

12.06.2018

Schaeffler Automotive Aftermarket'in yeni montaj ve ambalajlama merkezinin inşaatı başladı

• 180 milyon euro yatırımla teknoloji harikası bir lojistik tesisi inşa edilecek

• 900'ün üzerinde kişiye istihdam sağlanacak

• Tesisin 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor

LANGEN/HALLE, 15 Haziran 2018. Schaeffler'in Automotive Aftermarket bölümü, Almanya'nın Halle (Saale) kentinde düzenlenen ve coşkulu bir havada geçen temel atma töreniyle Aftermarket Kitting Operation (AKO) isimli yeni montaj ve ambalajlama merkezinin inşaat aşamasını başlattı. 'Star Park' sanayi bölgesinde inşa edilen teknoloji harikası bu lojistik merkezi, Schaeffler'in 'Gelecek için Mobilite' stratejisi doğrultusunda şirketi dönüştürmek üzere tasarladığı 'Agenda 4 plus One' mükemmeliyet programındaki 20 girişimden birisidir. Schaeffler AG Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulunun onayıyla bu inşaat projesi için 180 milyon euro bütçeli bir yatırıma imza attı.

Temel atma törenine Schaeffler'den temsilciler, siyasetçiler ve Schaeffler iş ortaklarının temsilcilerinin katıldığı yeni lojistik merkezi, 40.000 metrekarelik bir alana kurulacak. Schaeffler'in bireysel ürün ya da onarım çözümü olarak piyasaya sunduğu otomotiv yedek parçalarının siparişleri burada toplanacak ve ürünler, kitler halinde ambalajlanarak buradan tüm Avrupa'ya dağıtılacak.

Schaeffler AG, Automotive Aftermarket CEO'su Michael Soding, 'Yeni montaj ve ambalajlama merkezimiz, Schaeffler'in Automotive Aftermarket bölümünün şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırım' diyor. 'Ve bu, harcanan emeğe değecek bir yatırım olacak. Attığımız bu temel, müşterilerimize daha fazla esneklik, hız ve daha yüksek teslimat güvenilirliği sağlayacağımız lojistik sistemimizin yeni döneminin işareti. Bu yatırımla, olağanüstü bir altyapısı bulunan ve stratejik olarak bize en uygun konum olan Halle (Saale) şehrinde mükemmel bir iş ortamına kavuşmuş olduk.'

Halle (Saale) Belediye Başkanı Dr. Bernd Wiegand şunları ifade etti: 'Halle (Saale) şehri olarak, Star Park sanayi bölgemizde bu kadar önemli bir şirketin yatırım yapmasıyla gurur duyuyoruz. Schaeffler Grubu'nun bu kararı, merkezî Almanya’nın metropolitan bölgesinin kalbinde konumlanan bölgemizin nasıl bir cazibe merkezi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Halle (Saale) şehri, Schaeffler Automotive Aftermarket GmbH & Co. KG için olağanüstü imkanlar sunuyor ve gelecekte de şirketi merkezi konumuyla destekleyecek. Schaeffler'in ve istihdam etmeyi planladığı yaklaşık 900 çalışanının burada kendini evinde gibi hissedeceğinden eminim.'

Yeni lojistik tesisinin inşaatı ve ekipmanların kurulumu bir buçuk yıl sürecek. Üçüncü parti lojistik sağlayıcı Neovia Logistics inşaatın sorumlusu olacak. Yeni tesisin 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Montaj ve ambalajlama merkezi, planlanan operasyonel kapasiteye ulaştığında yaklaşık 900 kişilik istihdam sağlamış olacak. Çalışanların işe alımı da Neovia Logistics tarafından sağlanacak. İş ortağımız Neovia, lojistik, yalın yönetim, 6 Sigma ve SAP alanlarında çalışacak uzmanlar için başvuruları halihazırda almaya devam ediyor. Sipariş, ambalaj ve sevk işlemlerinde çalışacak personel de dahil olmak üzere operasyonel tarafın işe alım süreci de en erken 2019'da başlayacak. Neovia Logistics, bu pozisyonlar için ilgili yayınlarda ve iş arama portallarında ilanlar yayınlayacak.

Yeni lojistik merkezi yalnızca Avrupa'daki bölgesel depolara yedek parça ve onarım çözümleri tedarik etmekle kalmayacak, aynı zamanda Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki müşterilerine de doğrudan teslimat yapacak.