Schaeffler ve BMW M Motorsport, Birlikte Katıldıkları ilk DTM Sezonunu Üçüncülükle Tamamladı

green machine.png


Marco Wittmann ve Green Machine (Yeşil Makine) olarak da bilinen aracı BMW M4 DTM, pilotlar klasmanında “turbo dönemin” ilk sezonunu üçüncü sırada tamamladı.

 Her şey, Schaeffler Otomotiv OEM CEO’su Matthias Zink ve BMW Motor Sporları Direktörü Jens Marquardt’ın Schaeffler ile BMW M Motorsport arasındaki işbirliğini basına duyurdukları 4 Nisan 2019’da başladı. DTM’in geleceğine dair bu yeni beyaz ve yeşil sayfa açılırken Zink konuyu şu şekilde özetlemişti: “Bu yarışlara BMW ile birlikte katılarak tarihimizde yeni bir sayfa açıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. BMW ile ilişkimiz onlarca yıldır süren güven dolu bir iş birliğine dayanıyor.”
 
Wittmann: Sıfırdan podyumun en üst basamağına
Schaeffler BMW M4 DTM, diğer adıyla Yeşil Makine, ilk dayanıklılık testini tam olarak bir ay sonra Hockenheimring’de yapılan sezonun açılış yarışında tamamladı. Marco Wittmann, cumartesi günkü eleme turlarında pol pozisyonunu elde etmekle kalmadı, hemen sonrasında DTM’in yeni turbo motor dönemindeki ilk yarışını da kazandı. Yeni ortaklık böylece ilk girişiminde, 4 Mayıs günü saat 14:33’te DTM’in zirvesine yerleşmiş oldu.
 
İlk sezonda elde edilen bu başarıyı yenileri izledi. Wittmann ve aracı Schaeffler BMW M4 DTM her hafta sonu yarış gününde puan topladı ve Misano, Assen ile Brands Hatch pistlerinde yeni zaferler kazandı. Yeşil Makine ayrıca dört kez pol pozisyonu kazandı ve üç kez daha podyuma çıktı.
 

Wittmann: “Bu sezon tam bir heyecan fırtınası gibiydi.”

Schaeffler ve Wittmann’ın memleketi olan Nuremberg’deki Norisring pistinde düzenlenen iki yarışta pilotların Frankonya’da ne kadar popüler olduklarını gözler önüne serdi. İki kez DTM şampiyonu olan Fürth doğumlu Wittmann, Norisring’de kurulan Schaeffler standında çok sayıda hayranıyla bir araya geldi, resimlerini imzaladı, izleyicilerle sohbet etti ve bir kez daha o tanıdık “Yeşil Duvarı” oluşturdu.  
 
Wittmann, Hockenheimring’de, sezonun son yarışında puanını artırarak pilotlar sıralamasında sezonu 202 puanla üçüncü sırada tamamladı.
 
Marco Wittmann: “Bu sezon bir heyecan fırtınası gibiydi.” Sezonun en büyük başarısını, yeni ortaklığımızın daha en başında, Hockenheim’daki açılış yarışını kazanarak elde ettik. Bunu, yine son derece etkileyici üç zafer izledi. Ne yazık ki sezonun ikinci yarısında geriledim ve rakiplerimizin hızına yetişmekte zorlandık. Yine de, pilotlar sıralamasında elde ettiğimiz üçüncülükle gurur duyabiliriz. Kış için verilen arada, yeni bir atakla 2020’de şampiyonluğa aday olduğumuzu gösterebilmemiz için çok çalışmalıyız. Schaeffler’e bu sezon verdiği büyük destek için teşekkürlerimi sunmak isterim. Çok keyifli bir sezondu.”