YENi

Debriyaj balatası uzmanlığı

Luk sarkaç tip sönümleyicili debriyaj balatası (volan tarafı)

Luk sarkaç tip sönümleyicili debriyaj balatası (volan tarafı)

Luk sarkaç tip sönümleyicili debriyaj balatası (şanzıman tarafı)

Luk sarkaç tip sönümleyicili debriyaj balatası (şanzıman tarafı)


REPXPERT Destek hattında zaman zaman ilginç olaylarla karşılaşıyoruz. Örneğin bir usta, labirent debriyaj balatası isimli bir parça hakkında bilgi almak istedi. Çünkü çırağı ona aniden cevaplayamadığı sorular sormaya başlamıştı. Çırak, ustayla dalga mı geçiyordu? Ya da böyle bir balata gerçekten var mıydı?

Aslında böyle bir debriyaj balatası gerçekten de mevcut. Fabrika çıkışlarının ardından, Hyundai ve Kia'nın 1,6 CRDi motorlarına bu debriyaj balatası monte edilir. Balatanın doğru adı ise sarkaç tip sönümleyicili debriyaj balatasıdır. Gelecekte, ilgili araçların uyumlu LuK RepSet mekanizmalarına dahil edilecektir.

Temel Bilgiler:
 Günümüz şartları, motorların çalışma hızlarının gittikçe daha düşük seviyede olmasını gerektirmektedir. En yüksek viteste dahi sürüş konforunun tutarlı bir seviyede kalması artık günümüzde mümkün olmalıdır.

Ancak, bu hız aralığında rezonans kaynaklı cızırtı ve uğultu sesleri rahatsız edici bir hâl almaktadır. Bu nedenle de burulmalı titreşim damperi sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sarkaç tip sönümleyicili LuK çift kütleli volan (DMF) kullanımı, 250 Nm ve üzeri motor torkuna sahip araçlarda hız ile ilişkili gürültüyü önlemekte en etkili yöntemdir.

Debriyaj balatalarına sarkaç tip sönümleyici entegre etmek ise burulmalı titreşim yalıtımı sağlamanın bir diğer yoludur. Bu sistem, araç üreticilerine sönümleme kapasitesi açısından yüksek şartları olan sabit volanlı aktarma organlarına eşdeğer
ekonomik bir alternatif sunuyor. 250 Nm değerine varan motor torku uygulama aralığıyla damperler, çift kütleli volanlara kıyasla daha az, burulma sönümleyicili debriyaj balatalarına göre de daha yüksek verime sahiptir. Bu tip teknolojiye sahip debriyaj balataları, uyumlu oldukları araçlara üretim esnasında halihazırda monte edilmektedir.

Not:
Debriyaj balatası montajı esnasında sarkaç tip sönümleyiciler yerinden oynayabilir. Bunun sonucunda oluşan sesler olağandır. Bu bir hata olmayıp aksine sistemin amacına uygun şekilde işlediğini göstermektedir.