Sıralı şanzıman nedir?

sequential gearbox02.jpg

Sıralı şanzıman tanımına kataloglarımızda rastlamış ve merak etmiş olabilirsiniz. Peki bu tanımın açılımı ve kullanım alanı nedir?
Motosikletle ilgilenenlerin çoğu ‘’sıralı’’ vites değişimi tanımına aşinadırlar, bunun dışında otomobil dünyasında da otomatik şanzımanlar ’’sıralı’’ olarak adlandırılırlar.

Geleneksel bir manuel şanzıman ile karşılaştırıldığında sıralı şanzımanın temel farkı işleyişidir. Aynı zamanda halk arasında yarı-otomatik olarakta adlandırılan sıralı şanzımanda pedala ihtiyaç yoktur.  Bunun yerine debriyaj ve vites değiştirme işlemi aktüatörler (örneğin; elektro-hidrolik) tarafından yapılır. İlgili sensörler uygunluğu kontrol eder ve sürüş durumuna göre gerekli vites seçimini yaparlar. Ayrıca aşınma kontrolü de yapılır. Bu gereklilikleri karşılamak için ‘’sıralı’’ araçlar klasik bir manuel şanzıman yerine çoğunlukla diğer debriyaj bileşenleri (konum sensörlü bir hidrolik debriyaj rulmanı veya kendinden ayarlı debriyaj) ile donatılırlar.
 
Kataloglarda ilgili parçalarda şanzıman türleri belirtilmektedir. Katalog verilerini yorumlama konusunda yardıma ihtiyacınız olursa info@repxpert.com.tr veya 0212 385 35 85 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.